دومینوی تقلب

امروزه استفاده از بازی های فکری و چند نفره، از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و اغلب خانواده ها به عنوان طرفداران اصلی این بازی ها محسوب می شوند. یکی از این سرگرمی ها که این روزها همه کمابیش با آن آشنا هستند، بازی دومینو است. این بازی سرگرم کننده جزء بازی های فکری محسوب می شود که با استفاده از یکسری مهره مستطیل شکل انجام می شود. این بازی بر اساس پیش بینی مهره ها و حرکات طرف مقابل شما در بازی بوده و به این ترتیب، با استفاده از تکنیک های مختلف، در پایان برنده را تعیین می کنند.

تاریخچه دومینو

دومینو یک نوع بازی تاکتیکی است که نیازمند اجرای استراتژی های خاص در جریان بازی خواهید بود. این بازی نخستین بار در چین ابداع شد اما روشی که هم اکنون به عنوان بازی دومینو شناخته می شود، مربوط به قرن 18 و در کشور ایتالیا بوده است. این بازی محدود به استفاده های تفریحی و سرگرم کننده نبوده و به صورت حرفه ای و در سطوح قهرمانی نیز قابل انجام است. اهمیت بازی دومینو به گونه ای است که حتی برخی سازمان ها با هدف حمایت و توسعه این بازی فکری، فعالیت می کنند. گستردگی دومینو کاملا فراگیر و در سطح جهانی بوده، به نحوی که فدراسیون دومینو یا FIDO  مسئول برگزاری مسابقات بین المللی این رشته به صورت دوره ای است.

ابزار بازی دومینو

همانطور که اشاره کردیم، ابزار اصلی بازی دومینو مهره هایی مستطیل شکل است که هر سری از این قطعات شامل 28 تکه مستطیلی است. این قطعات از نظر ظاهری به صورت دو مربع چسبیده به هم بوده و بر روی هر کدام از این مربع ها، از یک تا شش نقطه قرار گرفته و قسمت پشت هم کاملا صاف و خالی است. انواع مختلفی از این دومینوها وجود دارد که تعداد نقطه های سطح آن بین 0 تا 18 تا متغیر هستند. اما شیوه بازی همانند سایر دومینوها بوده و با تغییر در تعداد نقطه ها و سایز این قطعات، تغییری در روند بازی ایجاد نخواهد شد. از نظر قیمتی، این نوع بازی فکری جزء بازی های ارزان شناخته می شوند و در هنگام خرید معمولا با یک جعبه یا کیف به شما عرضه می گردند که نگهداری و حمل آن را بسیار ساده می کند.

ابزار بازی دومینو

همانطور که اشاره کردیم، ابزار اصلی بازی دومینو مهره هایی مستطیل شکل است که هر سری از این قطعات شامل 28 تکه مستطیلی است. این قطعات از نظر ظاهری به صورت دو مربع چسبیده به هم بوده و بر روی هر کدام از این مربع ها، از یک تا شش نقطه قرار گرفته و قسمت پشت هم کاملا صاف و خالی است. انواع مختلفی از این دومینوها وجود دارد که تعداد نقطه های سطح آن بین 0 تا 18 تا متغیر هستند. اما شیوه بازی همانند سایر دومینوها بوده و با تغییر در تعداد نقطه ها و سایز این قطعات، تغییری در روند بازی ایجاد نخواهد شد. از نظر قیمتی، این نوع بازی فکری جزء بازی های ارزان شناخته می شوند و در هنگام خرید معمولا با یک جعبه یا کیف به شما عرضه می گردند که نگهداری و حمل آن را بسیار ساده می کند.

تکنیک های بازی دومینو

شکل کلی بازی به صورت ایجاد یک زنجیره با استفاده از مهره های دومینو، است که با گذاشتن اولین مستطیل بازی شروع می شود. اضافه کردن دومینوی دوم نیازمند جفت شدن یکی از مربع های مستطیل قبلی با مربع انتهای دومینوی بعدی است. در واقع باید این دو مربع دارای نقاط هم اندازه ای باشند که در کنار هم قرار بگیرند. هر کدام از طرفین بازی با تعداد مساوی از دومینو، بازی را آغاز کرده و در نهایت فردی که سریع تر از حریف خود بتواند دومینوهای خود را تمام کند، برنده این بازی شناخته می شود. در صورتی هم که دومینو ایی اضافه باشد، کنار گذاشته و به عنوان بانک، در بازی مورد استفاده قرار می گیرد. این دومینوهایی که به عنوان بانک کنار گذاشته می شود، برای مواقعی که فرد دومینوی مشابه روی زمین ندارد، به کار می آید. مثلا اگر بازیکن یک مهره به زنجیره اضافه کرده اما این مهره مشابه اعداد روی زمین نیست، نوبت را به نفر بعدی داده و می تواند یک مهره از بانک بردارد. البته این در شرایطی است که بانک بازی، دارای دومینو باشد.

روش بازی دومینو

برای شروع بازی یکی از نفرات، یک مهره برداشته و با برگرداندن آن تعداد نقطه های روی مهره را ملاحظه می کند. روی هر دومینو دو عدد به صورت نقطه وجود دارد. سپس باید در میان مهره های خود به دنیال دومینویی بگردد که یکی از اعداد روی آن با اعداد روی دومینوی انتخاب شده یکسان باشد. مثلا اگر روی مهره انتخاب شده اعداد 2 و 3 بود باید به دنبال مهره ای با یکی از این اعدا باشید. سپس آن را در کنار مهره آغازکننده بازی قرار دهید. مثلا مهره شما دارای اعداد 2 و 4 است. شما باید شماره دوی مهره خود را در کنار شماره دوی مهره شروع کننده بگذارید. نفر دوم نیز به همین صورت عمل می کند. این فرد باید مهره ای را که دارای عدد 2 یا 3 است را در کنار مهره های روی زمین قرار بدهد. این جریان تا زمانی که یکی از نفرات، مهره های خود را تمام می کند، ادامه خواهد داشت. بازیکنان می بایست برای بردن این بازی، همزمان حرکات طرف مقابل خود را نیز زیر نظر بگیرند و حدس بزنند که او چه اعدادی را ندارد. زمانی هم که هیچکدام از شماره های روی زمین را در مهره های دست نبود، می توان از بانک یک مهره برداشت.

نحوه تقسیم بندی مهره های دومینو

نحوه تقسیم بندی مهره ها در بازی دومینو به صورت؛ تعداد شرکت کننده ها در بازی به اضافه یک است. یعنی تعداد نفرات بازی اگر دو نفر باشند، کل دومینوها را تقسیم بر سه می کنند. یک قسمت اضافه را در بانک بازی قرار می دهند . هر کدام از نفرات، تنها می توانند مهره های خود را داشته باشند. قبل از تقسیم مهره های دومینو، باید آنها را به طور کامل با هم مخلوط کرده و سپس بر روی سطح زمین یا میز قرار دهید. در هنگام تقسیم، این مهره ها باید به صورت برعکس باشند و حتی باید دقت داشته باشید که برای مخلوط کردن آنها، روی این مهره ها مشخص نشوند. برای شروع بازی نیز باید مهره ها را به گونه ای در مقابل خود قرار دهید که تنها خود شما قادر به مشاهده آنها بوده و هیچ کس جز شما، نتواند اعداد را ببیند.

دومینو را چند نفره بازی می کنند؟

دومینو یک بازی چند نفره است و می توان آن را با 2 یا 4 نفره انجام داد، اما معمولا در دومینوی 4 نفره، مهره هایی را به عنوان بانک کنار نمی گذارند. برای تقسیم بندی مهره های دومینو میان این چهار نفر، ابتدا تمام مهره ها را به صورت وارونه، به طوری که روی سفید آنها به سمت بیرون باشد، چیده می شود. سپس هر کدام از نفرات و به ترتیب نوبت، 2 مهره را می کشند. دور دوم نیز به همین صورت و با همین دو مهره تقسیم می شود. اما در دور آخر، هرکدام 3 مهره برداشته تا همه نفری 7 دومینو داشته باشند. برای شروع، کسی که جفت شش دارد، شروع کننده بازی است. در بازی های چهار نفره، هرکدام از نفراتی که مقابل هم هستند، به عنوان یک تیم شناخته می شوند. البته بهتر است بدانید که روش چهار نفره در بازی دومینو را به عنوان ابتدایی ترین نوع دومینو می شناسند و این بازی‌ با روش های متنوعی دیگری نیز قابل انجام خواهد بود.

احتمال برنده شدن در بازی دومینو

علت جذابیت بازی دومینو، غیرقابل پیش بینی بودن آن است. مثلا هر لحظه ممکن است فردی که تنها یک دومینو در دست دارد، بازی را برنده شود اما بخاطر مسدود شدن و یا پیدا نکردن مهره مورد نظر خود در بانک، بازی را به حریف خود ببازد. با این مثال می توان اثبات کرد که احتمال از پیش برنده یا بازنده بودن بازیکنی اصلا مشخص نیست و این احتمال وجود دارد که یکی از نفرات تا لحظه آخر، امیدوار به بردن باشد. البته تنها در یک صورت می توان احتمال بر یکی فرد را داد و آن زمانی است که، تعداد دومینوهای موجود در دست و روی زمین نشان بدهد که این بازیکن می تواند برنده بازی باشد.

انواع بازی دومینو

معمولا بازی دومینو به روش های مختلفی قابل انجام است که شناخته شده ترین نوع آن، روش چیدمان بوده که این روش، خود به دو دسته بندی تقسیم می شود:

دومینوی مسدود کننده: اکثر بازی های دومینو، از نوع مسدود کننده هستند که مسدود کردن مهره های رقیب و یا اتمام مهره های یک فرد، هدف اصلی از این نوع دومینو است. درواقع زمانی بازی پایان می یابد که بازیکن بتواند آخرین مهره خود را زودتر از حریف روی زمین بگذارد و یا اینکه موفق به مسدود کردن حریف خود شود در این صورت، فردی که مسدود شده بازنده بازی شناخته می شود.

دومینوی امتیازی: این نوع دومینو از شرایط و قوانین خاصی برخوردار بوده و نحوه شمارش امتیاز به شکلی متفاوت و معمولا در حین بازی انجام می شود. درواقع محاسبه امتیاز در این روش از بازی دومینو، تابع قوانین خاصی است که در مناطق مختلف در نظر گرفته و با یکدیگر متفاوت هستند.

نحوه برنده شدن

در بخش های قبل اشاره کردیم که در بازی های چهار نفره هر دو نفری که مقابل هم قرار می گیرند، هم تیمی هم شناخته می شوند. در جریان بازی و زمانی که نوبت به یک از نفراتی رسید که او مهره مشابه با مهره روی زمین را نداشت، بازی به نفر بعد می رسد. در این صورت اگر بازیکنی زودتر بتواند مهره های دومینوی خود را روی زمین بگذارد، بازی تمام خواهد شد. در پایان بازی، نقاط روی مهره ها ملاک تعیین برنده محسوب می شود. همچنین در موقع شمارش این نقاط، جمع امتیاز هر دو نفری که در مقابل هم قرار دارند با هم محاسبه می شود. در این صورت اگر هر دو نفری که جمع امتیاز آنها به 104 برسد، به عنوان برنده بازی دومینو معرفی می شود.

ما به مرام و مسلکت بازیکنان حرفه ای معتقدیم که بهترین روش استفاده توسط خبره ترین افراد کشف خواهد شد و توضیحات ما در مقابل استعداد مشتریان ما مثل قطره ای در برابر دریاست.رمز و راز مخصوص هر بازیکنی در ترکیب با ابزار مناسب مانند رابطه یک مرلین معاصر و چوب جادویی ان می باشد.

هر چند که ما معتقدیم که ابزار های ما اعم از انالیزور پوکر،لنز های تقلب  ، تاس های جادویی و سایر محصولات چیزی بیش از یک عصای جادگری برای یک جادوگر می باشد و بهترین تعریف یک دستیار واقعیست